Кучетата обичат да ядат. От най-малките, най-енергичните кученца до изявените космати възрастни екземпляри, те  поглъщат почти всичко, което поставите пред тях – по всяко време и навсякъде. Така че, когато кучето не иска да яде, може да се почувства доста разстроено.

Въпреки че кучетата обичат храната, те могат да живеят без да ядат известно време.

Ако вашето куче или  кученце не яде -това може да се дължи на редица фактори – от здравословни   до поведенчески проблеми и до вида на храната, която предлагате. Но откриването на точната причина   може да бъде трудно. „Кучетата очевидно не могат да ни съобщят причината, поради която са спрели да се хранят“, казва д-р Джъстин Шмалбърг, ветеринарен диетолог, „а осен това фактът е, че кучетата са издържат на продължително гладуване. Въпреки че са много мотивирани от храната, кучетата без проблеми могат   известно време да живеят без никаква храна, стига иначе да са здрави. „

И все пак, за да лекувате правилно загубата на апетит при кучето, трябва да знаете какво я причинява. Тук се появяваме ние. Съставихме ръководство за най-честите причини за хипорексия (намален прием на храна) и анорексия (пълен отказ от храна) при кучета и на  стъпките, които можете да предприемете – обикновено с помощта на вашия ветеринарен лекар – за да накарате най-добрия си приятел да яде отново:

Причини за загуба на апетит при кучета

  • Поведенчески причини
  • Придирчивост
  • Качество на храните
  • Скука
  • Твърде много лакомства
  • Домашен стрес
  • Как да помогнем на кучето да не яде поради поведенчески причини
  • Здравословни причини
  • Проблеми със зъбите
  • Психични състояния
  • Физически и медицински състояния
  • Последни ваксинации и нови лекарства
  • Възраст

Как да помогнем на куче, което не яде поради здравословни причини

  • Дългосрочни опасности от анорексия при кучета
  • Често срещани причини кученцето да не яде
  • Какво да правите, когато вашето кученце не иска да яде
  • Причини за загуба на апетит при кучета
  • Кучетата не се раждат придирчиви – те се научават да бъдат такива.
  • Поведенчески причини

Защо кучето ми не яде?

Това е въпрос, който ветеринарите доста често чуват. Ако кучето откаже да яде, това обикновено е или поведенчески  , или здравословен проблем. В първия случай има някои добри новини: кучетата, чиято загуба на апетит е свързана с поведението, все още са склонни да ядат някои храни – особено нови диети или лакомства. „Пълният продължителен отказ от храна ,без да е налице медицинска причина, е рядko явление“, казва д-р Шмалбърг. По-долу са дадени често срещаните поведенчески причини, които могат да стоят зад загубата на апетит при кучета.

Придирчивост

Кучетата обикновено не се раждат придирчиви – по-скоро се учат да бъдат такива. Това се наблюдава най-често при по-малки кучета, на които е предложено разнообразие от храни. Допълнителните предложения могат да осигурят много повече калории, отколкото собствениците си дават сметка, така че кучето да не се чувства толкова гладно и да чака да дойде нещо по-вкусно. Друго нещо, което трябва да се отбележи, ако вашето куче не иска  да яде кучешка храна? Тези кучета, които получават остатъци от масата, са по-придирчиви от тези, които не получават. Същото важи и за кучетата, които не се хранят по график – тези, които се научат да ядат в определени часове, са много по-склонни да ядат, отколкото тези, които не са сигурни кога идва следващото им хранене.

Как да разберете дали проблемът е придирчивостта: Придирчивото куче често отказва да яде познати храни, но се вълнува изключително много от нови храни или хранителни остатъци от масата.

Ако кучето ви започне да яде CricksyDog xипоалергенна суха храна Juliet за кучета с говеждо, няма повече да е придирчиво. Ние можем да ви гарантираме това.

Качество на храните

Това, което кара кучето да не яде, може да бъде  качеството на храната, включително следните сценарии:

Храна, която е гранясала. Някои кучета откриват и отказват храна, която е гранясала, което обикновено се случва, когато мазнините вътре в храната се разграждат поради лошо съхранение или изтекъл срок. Храните с по-високо съдържание на мазнини са по-податливи на гранясване, отколкото храните с по-ниско съдържание на мазнини. Забележете също, че късче (особено ако се съхранява навън) може да развие плесен, която не можем да видим, но която кучетата могат да усетят.

Парче с овкусители. Овкусителите са покрития от външната страна на екструдираното парче, които променят вкуса на храната – някои кучета харесват специфичния аромат, който е добавен, други не.

Храни с високо съдържание на фибри. Макар и не непременно нискокачествени, храните с високо съдържание на фибри са по-малко вкусни за кучетата, отколкото храни с по-ниско съдържание на фибри. Някои диети за отслабване попадат в тази категория.

Използване на прясна, консервирана или сурова диета. Кучетата могат да отказват хранен, след като са се насладили на пресни, консервирани или сурови храни – вероятно поради аромата на допълнителната влага, на която кучетата наистина реагират. И тези диети (особено суровите) често са с високо съдържание на мазнини, които кучетата също обичат. Да не говорим за факта, че пресните храни приличат на храните, които хората ядат (и всички знаем, че кучетата обичат да имат това, което имат собствениците им!).

Как да разберете дали качеството на храната е проблемът: Ако предложите на вашето куче нова порция от обичайната му храна и то я изяде веднага, това обикновено е раздаване на старата партида,кучето може да се е объркало. Ако стего  хранели с парчета и сте опитвали нещо с подобни съставки и аромати, но във влажна форма, това често показва, че това е проблем с аромата. И двата сценария са малко по-различни от придирчивия ядящ.

Скука

Ако кучето ви спре да яде, може ли просто да му  е омръзнала храната? Най-вероятно не, според д-р Шмалбърг. „Това изглежда много необичайно без някакъв друг фактор, като въвеждането на нови храни или лакомства,“ казва той. „Много кучета се задоволяват да ядат една и съща храна, стига да е предложена. Ако кучето не знае, че съществуват други възможности, е малко вероятно тя да му омръзне.“ Когато кучето внезапно реши, че просто вече не иска тая храна, би могло да да се предположи ,че става придирчиво или това може да се дължи на нещо, което не можем да открием, като малка промяна в съставките, която променя вкуса. С напредване на възрастта кучетата изглежда са по-склонни да спрат да се хранят без видима причина (повече за това по-долу). Дали това е свързано със смяната на вкусовете или  със   скуката не е ясно.

Как да разберете дали проблемът е скуката: Ако кучето ви изглежда „отегчено“ от храната си, преминавайки към нов вкус в същата тази храна или категория. Например преминаването от храна с прясно говеждо месо към храна с прясно пилешко месо може да свърши работа.

Твърде много лакомства

Лакомствата са почти сигурен начин да направите кучето си по-придирчиво. „Кучетата обичат разнообразието и когато получат много лакомства, от различни видове и вкусове, те искат тоа нещо от храната си“, казва д-р Шмалбърг. И тогава има калории. Някои печени кости със стандартни размери съдържат 50 или повече калории – това са 5 процента от калориите, необходими на 50-килограмово куче със средно ниво на активност за един ден. Добавете няколко от тях в сместа и е лесно да разберете защо кучето може да откаже хранене.

Как да разберете дали проблемът е излишъкът от лакомства: Пробите и грешките са почти единственият начин – опитайте се да намалите броя на лакомствата, да се придържате към по-нискокалорични опции или да предлагате лакомства само по определен график.

Домашен стрес

Новите животни или хора могат да предизвикат стрес у кучетата, особено у тези, които са по-възрастни, с рутинно поведение или естествено срамежливи. Стресът може да намали желанието на кучето да яде, защото то се фокусира върху случващото се около него, а не върху храната.

Как да разберете дали проблемът е стресът: Оценете дали вашето куче проявява цикличен ентусиазъм за храната си въз основа на това колко е ежедневна средата му. Кучетата с нови, постоянни промени в къщата (като нов домашен любимец или бебе) обикновено се връщат към обичайните си хранителни навици след седмица или две.

Как да помогнем на куче, което не яде поради поведенчески причини

Опитвате се да разберете как да накарате кучето да яде? Първо трябва да разберете защо то не яде. Ако подозирате, че проблемът на вашия домашен любимец е поведенчески, опитайте следните стратегии. В крайна сметка не забравяйте, че ако не наложите някакви   граници в храненето на  вашето куче , то кучето ще бъде ваш  шеф  , а не обратното.

Позволете на кучето си  да почака и   да гладува два – три дни. С течение на времето то вероятно ще стане много по-малко избирателно.

Придържайте се към строг график на хранене и оставяйте храна за 10 минути. Вашето куче, което по природа е податливо на  рутина,   бързо ще научи, че правилото е „изяж го или го загуби“ и ще влезе в пътя.

Намалете лакомствата. Това намалява излишните калории и налага   по-рядкото хранене, отколкото слугата на кучето винаги е готов да предостави!

Определете мястото за хранене. Опитайте се също така ,по време на хранен,да сведете до минимум стресиращите фактори, като шум в къщата или непознати гости.

Упражнявайте кучето си преди хранене. Рутинните упражнения могат да помогнат за подобряване на метаболизма и стимулиране на апетита. Но му дайте   почивка преди ядене – не искате да го храните, когато   все още е възбудено и се охлажда.

Установете смяна на различни храни. Само имайте предвид, че обикновено е най-добре да сменяте видовете храни не повече от веднъж седмично. В противен случай вашето куче може да се опита да  изчака за следващия ден, а след това и за следващия и така нататък, докато получи любимата си храна.

Помислете за по-приемлива храна. Това може да включва храна с по-високо съдържание на мазнини или протеини, храна с различна форма или структура, храна с повече влага или прясна храна.

Здравни причини

Според д-р Шмалберг пълният отказ от каквато и да е храна (лакомства, ястия и т.н.) е много по-обезпокоителен, но по-рядко срещан от отказа само на някои храни. Ако кучето не иска да яде, но пие вода или  изобщо отказва храна, това може да е признак на здравословен проблем. Ето няколко възможности.

9. Счупени кости

Счупените кости, наричани още фрактури, са често срещан проблем при кучетата – често от дейности като скачане през прозореца, казва Бобър. Симптомите включват накуцване, неподвижност и причина за подозрение за травма (ако кучето е било близо до път, например). Лечението включва операция, шина или гипс.

Зъбни проблеми

Кучетата често не казват на собствениците си, когато ги боли, и болката в зъбите не е изключение. Пародонталната болест може да предразположи кучетата към коренови инфекции, разместване на зъбите, загуба на зъби и инфекции на челюстите – и собствениците може да не подозират, че нещо от това се случва. Рутинните стоматологични грижи са най-добрата превенция, но когато възникнат проблеми като тези, кучето може да намали приема на храна, да пусне храна или да откаже храна (особено твърди храни като храна). Д-р Шмалбърг посочва също, че предмети могат да заседнат в зъбите на кучето. „Веднъж видях куче, което имаше пръчка в зъбите, която беше там от две седмици, и е започнала да унищожава тъканта на небцето “, казва той. „Единственият симптом беше, че кучето спря да яде!“

Как да разберете дали проблемът със зъбите е проблем: Ако кучето ви е спряло да яде, не е лошо   да погледнете в устата на кучето си. Неприятна миризма, разклатени зъби, големи количества зъбен камък (оцветен, подобен на минерал материал на повърхността на зъбите) може да са признаци, че нещо не е наред, но проверката за себе си не може да замести професионалния преглед. потърсете вашия ветеринар възможно най-скоро, ако подозирате, чекучето ви  има проблем със зъбите.

Психични състояния

Във връзка  със стреса, както е описано по-горе, има определени състояния, които съвпадат  с психиатричние диагнози на човешка,които могат да повлияят на хранителните навици на кучето. Тревогата при раздяла, натрупната тревожност и агресията изглежда заместват апетита при някои малки кученца.

Как да разберете дали психичното състояние е проблем: Говорете с вашия ветеринарен лекар или специалист по поведението на животните, ако видите моменти на отказ от храна съпроводени    с тежки поведенчески признаци.

Физически и медицински състояния

Повечето продължителни случаи на пълен отказ от храна (всичко, което продължава повече от три до пет дни) – и много случаи на хронично недохранване – произтичат от конкретно физическо или медицинско състояние, като едно от следните.

Нараняване на мускули, връзки или друга мека тъкан. Най-често при кучета на млада и средна възраст. Всяко от тях може да причини временна липса на апетит, докато възпалението е в своя пик (което обикновено трае няколко дни).

Дисфункция на органите. Бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, сърдечна недостатъчност и други състояния , които променят кръвната концентрация на някои съединения (по-вероятно при застаряващи кучета),  могат да накарат животното да се почувства зле и по-вероятно да спре да яде. Ракът все още е доста често срещан при по-възрастните кучета, за съжаление   много видове рак влияят на апетита.

Стомашно-чревни (GI) състояния. Чуждите тела или препятствия в стомашно-чревната система, паразити, вирусни или бактериални инфекции, възпалителни заболявания на червата, хранителни алергии, панкреатит и стресов колит, и много други, всички влияят върху храносмилането и апетита.

Отвращение към храната. Кучетата са склонни към отвращение от храна, известна още като асоциация, храна с определено чувство или медицинско заболяване. Това е особено тревожно, когато кучето е болно за продължителен период и е хранено с множество храни, всички от които вероятно щесе асоциира с лошо чувство. Често правим грешката да оставяме храна около болни домашни любимци, например, ако те лежат близо до храната си в сандък. Д-р Шмалбърг сравнява това със заболяване в китайски бюфет: „Едва ли ще искате скоро да се върнете и да хапнете там.“

Как да разберете дали физическото или медицинското състояние е проблемът: Консултирайте се с професионалист. Вашият ветеринарен лекар може да направи задълбочен преглед, за да се опита да локализира проблема и може да проведе допълнителни кръвни изследвания, урина и фекални изследвания и други тестове, които да помогнат откриването на вътрешни медицински нарушения.

Последни ваксинации и нови лекарства

Посещението при ветеринарен лекар, колкото и вашият ветеринарен екип да се опита да го направи удобно, все още може да бъде стресиращо за вашето куче. Там   може да му дадат рутинни превантивни лекарства (като обезпаразитяващо средство) и всичко това може да причини временен спад на апетита. Обикновено няма за какво да се притеснявате, тъй като кучетата бързо се връщат обратно към графика си.

Ваксинациите също причиняват – умишлено – кратка възпалителна реакция, която може да доведе до това, че ден или два кучето ви да яде малко по-малко или да откаже изобщо храна. Това е напълно нормално. Новите лекарства също могат да повлияят на апетита на вашето куче. Ако се добавят към храната, това може да промени вкуса и да даде на кучето ви пауза, когато дойде време за хранене.

Как да разберете дали ваксинацията или лекарството е проблемът: Ако промените в храненето съвпадат с приема на ново лекарство или ако вашето куче спре да яде повече от два дни след ваксинация, някой от тях може да бъде виновникът. Обадете се на вашия ветеринарен лекар за да го обсъдите.

Възраст

Имате ли старо куче, което не яде от вашите ръце? Това е доста често – с напредване на възрастта кучетата могат да станат по-малко активни и да ядат по-малко, за да поддържат теглото си. Това не важи, ако те все още са в добра форма. (Не забравяйте, че предложените количества за храна в хранителни пакети обикновено надвишават това, от което се нуждаят нормалните кучета.)

Ако по-възрастното куче е иначе здраво, когнитивните промени могат да повлияят и на неговия график на хранене илина честотата на приемане на храна. Имайте предвид това, изградете си навика да водите всеки остарял домашен любимец за рутинни проверки.

Как да разберете дали възрастта е проблемът: Ако забележите , че заедно с липсата на апетит  се променят и навиците за сън  , странното поведение или вокализация при вашето куче, или ако то просто изглежда отдалечено или отсъстващо. Обадете се на вашия ветеринарен лекар, който може да предпише добавки или нови храни, които могат да помогнат на кучето ви да бъде на път в здрачните му години.

Как да помогнем на куче, което не яде поради здравословни причини

Ако подозирате здравословна или медицинска причина, консултирайте се с ветеринар. Много от тези състояния идват с неясни симптоми при кучета, които изискват внимателно изследване, за да се прибегне до правилното лечение. Внимателният физически преглед често ще помогне за стесняване на търсенето на причината; ако е необходимо, вашият ветеринарен лекар ще назначи по-подробни изследвания (като кръвна картина, рентгенови лъчи, ултразвук или изследване на урина или фекалии), за да събере допълнителна информация.

И имайте предвид, че повечето случаи на пълен отказ от храна, причинен от заболяване, няма да се подобрят, без да се отстрнани основната причина.

За да помогнете на кучетата със съпътстващи заболявания да се върнат към храненето, освен да посетите вашия ветеринар, може да предприемете няколко основни стъпки,  :

Хранете кучето си в удобна среда далеч от други домашни любимци, непознати хора и разсейващи фактори.

Не оставяйте храната навън през цялото време. Ако кучето ви е болно, това го предразполага към отвращение от храна. Опитайте се  да го храните няколко пъти на ден и оставяйте храната навън само за 30 минути.

Нека предпочитаният гледач на кучето предложи храната, стига то да не е твърде стресирано  от цялата ситуация.

Ако смятате, че кучето ви може да изпитва отвращение към храната, опитайте да промените нейния вкуса. Имайте други вкусове под ръка, за да имате варианти, ако вашето куче откаже новия вкус или развие отвращение към него.

Добавете малко вода (или затоплете) към храната, за да й придадете по-голяма миризма, която кучетата обикновено харесват.

Опитайте консервирана храна. По-високото съдържание на мазнини и допълнителната влага го правят по-вкусно за кучетата.

Опитайте прясна диета, в идеалния случай балансирана за оптимално хранене. Можете да правите храна от нулата в краткосрочен план, но знайте, че тя може да не съдържа всички критични витамини, минерали и основни мазнини, от които се нуждае вашето куче. След като излезете на свеж въздъх, вашето куче може да развие силно предпочитание към него – така че бъдете готови да се ангажирате.

Увеличавайте съдържанието на мазнини в диетата на вашето куче, но само след като вашият ветеринарен лекар е изключил панкреатит (състоянието се влошава с повече хранителни мазнини). Препоръчва се диета с повече от 40 грама мазнини на 1000 калории.

Увеличете съдържанието на протеини в диетата, стига кучето да няма основна бъбречна или чернодробна недостатъчност. Това може да помогне за поддържане на мускулната маса и да направи храната по-привлекателна за вашето куче. Препоръчва се диета с повече от 75 грама протеин на 1000 калории.

Използвайте вкусни „добавки“. Те могат да включват малко количество захар (избягвайте ксилитол и изкуствени подсладители); бульон (поради съдържанието на натрий, пропуснете бульона при кучета с бъбречни и сърдечни заболявания); сушено месо или черен дроб на прах; рибни люспи; или сос (поради съдържанието на мазнини, пропуснете соса при кучета с панкреатит). Можете също така да опитате да поръсите любими лакомства (просто смачкайте или хвърлете в блендер) или малко количество прясно приготвена храна, смесена в редовното хранене на вашето куче.

Избягвайте суровите меса и необработените зеленчуци. Първите съдържат бактерии, които могат да причинят допълнителни проблеми при животни със заболявания (като диария, повръщане или бактерии, преминаващи от червата в кръвта); последните често са по-трудни за смилане.

Помислете за течни храни или протеинови шейкове. Има специфични течни храни за домашни любимци и безрецептурни     шейкове за хората може да свършат работа, но говорете с вашия ветеринарен лекар, за да сте сигурни, че   са  безопасни. Избягвайте всякакви продукти с шоколад и изкуствени подсладители.

Избягвайте храненето на кучето със спринцовка, освен ако не е препоръчано от ветеринар. Това може да предизвика неприязън към храната и също така да накара кучето ви да ви свързва с неприятно преживяване (насилствено хранене).

Опитайте нови купи, повдигнати тави за хранене и нови места за хранене. Някои кучета – особено по-възрастните – може да се борят за достъп до купа, която е твърде ниска. Ако кучето ви е слабо по някаква причина, използването на чиния вместо купа може да му помогне да си набавя храна лесно.

Говорете с вашия ветеринарен лекар за всички лекарства, които кучето ви приема. Някои лекарства могат да повлияят на апетита някъде след започване на лечението, а други може да се нуждаят от корекция на дозата.

Попитайте за лекарства, които могат да помогнат. Вашият ветеринарен лекар може да бъде в състояние да предписва лекарства, които стимулират апетита на вашето куче и / или да се борят с гаденето, свързано с основното състояние.

 Тръба за хранене звучи драматично, но може да се наложи да започнете да захранвате куче, което от известно време не яде. Добрата новина? Кучетата обикновено понасят наистина добре сондата за хранене. Вашият ветеринарен лекар може да предостави опции и ще ви увери, че това не е непременно мярка в края на живота на кучето. „Много кучета,  които са имали сонда  за хранене, след нейното отстраняване продължават да живеят нормално“, казва д-р Шмалбърг.

Дългосрочни опасности от анорексия при кучета

Колко време може да продължи едно куче, без да се храни? Нека първо да поговорим за нормални кучета – тоест за кучета без каквито и да било медицински проблеми. „Кучетата са изключително добри в това да бъдат нормални, докато не ядат. Дивите им предци са се развили, за да ядат огромни количества храна наведнъж и след това да не ядат нищо за определен период“, казва д-р Шмалбърг. „На пример ,впряганите в шейни кучета, извън сезона   могат да бъдат хранени само веднъж седмично в някои случаи и да живеят нормално.“

Всичко казано боди до извода,  че ако имате куче, което е придирчиво, изискано или просто  играе с вас  заради  „по-добра“ храна, която тя харесва повече, в битката  на волята кучето обикновено печели. Нормалните кучета ще гладуват до пет дни – понякога и по-дълго – за да получат това, което искат. Ако смятате, че вашето куче попада в тази категория, говорете с вашия ветеринар и го накарайте да   прегледа кучето. Ако всичко е наред , но  то ви подлудява , може би е време за тежка любов!

От друга страна, ако кучето ви не се храни достатъчно и подозирате, че е налице основно заболяване – а то отслабва –   проверите го. Ето някои сигнали, че е време за посещение на ветеринар (и потенциално нова стратегия за хранене):

Ако забележите загуба на тегло; и особено ако вашето куче неволно загуби повече от 5 процента от теглото си.

Ако кучето ви яде по-малко от 75 процента от нормалното   количество храна за деня.

Ако кучето ви спре да яде напълно и знаете или подозирате основен здравословен проблем. Някои хронични състояния могат да се влошат внезапно за кратък период от време и се нуждаят от намеса. (Дехидратацията също е проблем за куче, което не се храни.)

Ако кучето ви не яде в продължение на една седмица, дори ако иначе изглежда здраво и се държи нормално.

Телата на кучетата са много добри в поддържането на нормална функция на органите, за да оцелеят в много дълъг период на анорексия. Анорексията при кучета обаче може да причини редица дългосрочни опасности, включително:

Загуба на мускулна маса, водеща до слабост.

Намалено производство на важни кръвни протеини, което се влошава, ако кучето има основно заболяване, което също причинява чернодробна недостатъчност или хронично стомашно-чревно възпаление.

Промени в електролитите, които могат да доведат до мускулна слабост и други симптоми.

Намалена повърхност на червата, което прави по-малко вероятно да абсорбира хранителни вещества веднага, когато вашето куче започне да яде отново – и оставя куче по-податливо на диария.

Дехидратация, ако консумацията на вода на кучето не е нормална или не компенсира липсата на вода, която обикновено получава от храната. (Съдържанието на вода е по-високо при консервирани, пресни и сурови храни, и по-ниско при   сушени храни.)

Промени в бактериалната популация на червата, които могат да повлияят на тяхната функция.

Недостатъчен прием на важни витамини и минерали, които помагат за енергийния метаболизъм (витамини от група В), антиоксидантната активност (витамин Е) и имунната функция (цинк).

Недостатъчен протеин за възстановяване на тъканите, увредени от основните заболявания.

В най-лошия случай, макар че самата анорексия няма да причини смърт, освен ако не продължи месеци, тя със сигурност може да съкрати продължителността на живота на кучето и да повлияе на качеството му на живот (особено ако се проявява заедно с основно заболяване).

Често срещани причини кученцето да не яде

Единственото нещо, което е по-страшно от това, че кучето ви не яде, може да е кученцето ви да не яде. Не се притеснявайте –   кученцата обикновено обичат храната си, когато за първи път вземете ново кученце, за него е естествено да премине през период на приспособяване. Просто бъдете нащрек за симптоми, които биха могли да показват основно заболяване, особено ако липсата на апетит продължава няколко дни.

Ето няколко неща, които биха могли да обяснят защо вашето кученце не яде.

Непознати храни

Ако вашето кученце е младо, когато го вземете, попитайте приюта, спасителя или развъдчика дали току-що е било отбито (обикновено отбиването се случва през първите 8 седмици на кученцето). Наскоро отгледаните кученца често се справят по-добре с консервирана храна, прясна храна или навлажнено хапване, а не с обикновен сух къс.

Ако планирате да промените вида на храната, не е необходимо да се случва още  на първия ден – оставете вашето кученце да се настани в новия си дом, преди да промените храната си. И не забравяйте, че кученцата преминават през фаза на никнене на зъби, по време на която хапването на суха  храна може да е малко неудобно. Можете да опитате да я намокрите или просто да изчакате няколко дни, за да видите дали вашето кученце се адаптира.

Ново семейство и дом

Кученцата обикновено се нуждаят от ден-два, за да свикнат с новата обстановка. По-важно е малките породи и много малките кученца да се хранят редовно. Ако вашето кученце е между 8 и 12 седмици, не е яло от един ден и се държи тихо, говорете с вашия ветеринар. Ако вашето кученце подскача като маниак, то вероятно ще започне да яде, след като се адаптира към новата си среда и всички съпътстващи я дразнители.

И не забравяйте да поговорите с притежателя на кученцето преди вас относно хранителните навици: попитайте какъв тип купа или чиния е било хранено, кога е било хранено и дали е било социално или независимо хранещо се. Ако можете да съпоставите тези фактори, вашият нов космат най-добър приятел ще се чувства по-комфортно по време на хранене.

Здравословни проблеми

С кученцето е важно да обръщате голямо внимание на всичко – от поведението му до уринирането и дефекацията. Ако новото ви кученце не яде, това може да се дължи на определени здравословни проблеми, включително:

Заразни инфекции: Най-честата е развъдната кашлица, която причинява кашлица и кихане; и парвовирус, който идва с повръщане и диария и може да бъде смъртоносен, ако не се лекува.

Чревни паразити: Потърсете стомашно-чревни симптоми, като раздут корем, липса на апетит, диария и повръщане.

Инфекция на пикочните пътища (UTI): UTI може да накара вашето кученце да се чувства доста нещастно и незаинтересовано от ядене. Внимавайте за намалено отделяне на урина, напрежение и / или кръв в урината.

Повръщане или диария: Тези симптоми могат да произтичат от нова храна, стрес или кученцето да прави  неща, които не бива да прави.

Вродени проблеми: Вродените дефекти могат да засегнат всеки орган или система в тялото на кучето (деформирано небце в покрива на устата, чернодробни аномалии и други) и често се появяват още при раждането. Тъй като признаците могат да бъдат доста неспецифични (липса на апетит, летаргия и т.н.), те обикновено се откриват само от ветеринари.

Ако подозирате някое от горните или забележите постоянни симптоми при вашето кученце, консултирайте се с вашия ветеринарен лекар.

Твърде много лакомства

Нека си признаем: кученцата обичат да ядат и много нови собственици на кученца обичат да дават лакомства, за да възнаградят доброто поведение. Ето защо е важно да проверите специфичните дневни нужди от калории на вашето кученце и да се стремите да осигурите не повече от 10 процента от тези като калории. По този начин няма да разреждате критичните хранителни вещества, необходими на вашето кученце, за да расте и процъфтява. Като алтернатива, опитайте да предложите на вашето кученце малки порции от редовната му храна – взети от общия прием на калории – като лакомства.

Какво да правите, когато вашето кученце не яде

Най-общо казано, поведенческите причини за намаления прием на храна при кученцата са много временни и продължават само ден-два. Ако се чудите как да накарате кученце да яде, когато е ново в дома ви, опитайте следните съвети:

Придържайте се към същата храна, която то  е яло в предишния си дом поне първата седмица или малко повече.

Хранете кученцето си на сигурно място, далеч от разсейване и други кучета – то вероятно ще се чувства по-сигурно. Понякога обаче гледането на това как друго куче  яде също може да подтикне  кученцето да започне да яде.

Обърнете внимание на броя на лакомствата, които предлагате, и се уверете, че вашето кученце не получава повече от 10 процента от дневните си калории като лакомства.

Ако вашето кученце се затруднява когато яде суха храна, преминете към консервирана или прясна храна с повече влага, особено ако е много малко или му никнат зъби. (Можете също така да опитате да навлажнете малко сухата храна.)

Вижте стратегиите за възрастни кучета ,по-горе, много от които трябва да работят и при малки кученца.

Ако виждате, че симптомите продължават повече от няколко дни, заведете кученцето си при ветеринар. Посещението може да включва скрининг за паразити, кръвни изследвания и други бързи тестове. Повечето кученца   бързо се възстановяват от всички заболявания, освен при най-тежките, с подходящи грижи и лечение. Правете списък на всяко ненормално поведение или признаци, които забелязвате, за да можете да предавате тази информация на ветеринаря. Вашият ветеринарен екип ще ви помогне да идентифицирате и лекувате всички проблеми, които могат да включват промени в храненето, течности, пробиотици и / или лекарства. Те също така ще ви помогнат да проверите   състоянието на тялото на вашето кученце, за да сте сигурни, че приемът на калории съответства на неговото развитие.

Може би се интересувате също и от следните артикули:

6 причини за повръщане на кучетата, свързани с храната

6 причини за повръщане на кучетата, свързани с храната

Всеки, който има опит да живее с куче, знае, че понякога кучетата повръщат. Ако това е еднократно нещо, вероятно няма за какво да се притеснявате ... освен ако не е върху   чисто новiq килим. (Даааа.) Въпреки това, ако вашето кученце повръща повече от веднъж за кратък...

повече информация
Защо загубата на куче може да бъде по-болезнена от смъртта на член на семейството

Защо загубата на куче може да бъде по-болезнена от смъртта на член на семейството

Доверявал ли ви се е някой приятел, че загубата на кучето им е причинила повече мъка от смъртта на близък роднина? Вие самите чувствали ли сте се някога по този начин? Обществото ни кара да се срамуваме от подобни емоции, но изследванията показват, че сме повече от...

повече информация
Прости начини за подобряване на здравето на зъбите на вашето куче

Прости начини за подобряване на здравето на зъбите на вашето куче

Тренирайте редовно кучето си, хранете го със здравословна храна (Хипоалергенна суха храна Ted за кучета с агнешко), и му давайте лекарството за дирофилариоза на първо число всеки месец. Ако искате да поддържате кучето си възможно най-добре, трябва да запомните още...

повече информация